
Як почати генеалогічне дослідження?
Відповідаємо на дуже часте і важливе питання: Як почати генеологічне дослідження. Не залежно від того, хочете ви шукати власноруч, чи найняти дослідника, для дослідження родоводу, вам потрібно знати декілька правил.
До візиту в архів треба добре підготуватися, провівши немало роботи. Інакше серед мільйона документів, що там зберігаються, не вдасться знайти абсолютно нічого.
Перше – це зібрати, упорядкувати, проаналізувати, відсканувати документи, що є вдома: свідоцтва, паспорти, трудові книги, дипломи тощо. Був випадок у моїй практиці, коли вдома у замовника зберігалися матеріали, що дали змогу прослідкувати родовід аж до 70-х років 19 століття!
Варто пошукати документи у родинах братів, сестер вашої бабусі, дідуся. Може бути так, що саме вони “успадкували” документи старшого покоління. Або ж сталося так, що матеріали опинилися в різних сімʼях.
Треба розпитати батьків, старших родичів про минуле родини. Нецікавих сюжетів тут немає. Головне – це дізнатися імена, місце народження, подробиці біографії найбільш дальніх предків, які памʼятають ті, хто живе нині. Обовʼязково записуйте розмову на диктофон чи відео.
Найкраще, коли у результаті перших зусиль, ви побудуєте дерево роду до першої половини 20 століття. Точно будете знати, де у той час народилися ваші предки, як їх звали, яку релігію вони сповідували та ким були в соціумі. Паралельно вивчайте, які є генеалогічні джерела. Треба базові знання про актові, метричні книги, сповідні відомості, ревізькі казки.
Маючи ці дані, уже можна аналізувати, як збереглися потрібні документи в архівах, планувати більш глибоке генеологічне дослідження.
Вивчити родовід – непроста і довга справа. Вона не терпить поспіху, неуважності. Та нехай мотивує те, що вона робиться один раз на століття.