Як самостійно прочитати рукописи?

Як самостійно прочитати рукописи?

Uncategorized

Що таке рукописи? Це документи, які писалися від руки. Текст фіксувався ручним, а не друкарським (машинним) способом. У переважній більшості, за допомогою чорнил. На території сучасної України такий вид документів був поширений у XIV-XІХ столітті. 

При дослідженні генеалогічного дерева дуже важливо вміти читати рукописи. Тому що основний масив джерел, які використовуються під час генеалогічного дослідження  – це рукописні тексти. До них відносяться:

– метричні книги;

– сповідні відомості;

– ревізькі казки

Перші два види документів писалися священниками, а ревізькі казки – представниками міського/сільського управління. Але всі ці документи були рукописними. Якість таких текстів напряму залежала від почерку людини, яка їх писала. Тому, якщо ви прагнете самостійно вивчати такі документи та історію прізвища, варто мати певні навички, щоб вірно розтлумачити написане.

Пропонуємо наступні кроки, які допоможуть полегшити читання рукописів та оформлення сімейної книги:

1. Зрозумійте, що алфавіт XVIII століття і сучасний – це абсолютно різні речі. Визначте особливості написання літер рукописного тексту. З’ясуйте, яким чином священник фіксував ті чи інші літери. Прогляньте декілька аркушів докумету щоб знайти закономірності написання букв чи слів.

2. Подивіться як писалися літери у XVII-XIX ст. Зрівняйте яким сучасним буквам вони відповідають. В інтернет-просторі безліч таблиць з такими підказками.

3. Проводьте більше часу за рукописним текстом. Вам необхідно ознайомитися, звикнути до почерку «писаря» та його особливостей.

4. Постійно практикуйтеся. Рукописна метрична книга – це не художній роман. Ви не зможете відразу прочитати все від початку й до кінця. Лише відточуючи навички читання таких джерел щоденно, ви зможете опанувати цю нелегку науку.

5. Не засмучуйтеся, якщо не знайдете необхідні записи відразу. Генеалоги-професіонали првоводять не один рік за читанням рукописних книг, перш ніж доведуть цю навичку до автоматизму. Архівісти, історики навчаються пʼять років в університетах, де працюють з такими текстами. Тому вам, потрібно багато часу, щоб зуміти прочитати й вірно розтлумачити найдавніші рукописи.

Пам’ятайте! Важливо не лише прочитати рукопис, а й вірно зрозуміти його. Від правильності прочитаного залежить вся подальша історія вашої родини.

Поділитися цією статею:
Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x